Niekas iki šiol neišdrįso paprieštarauti amžinajai tiesai, kad kuo kokybiškesnis ir galingesnis gaminys visada kainuoja brangiau už paprastesnius analogus. FSP siūlo kiek netikėtą sprendimą – didelę galią ir ilgaamžiškumą už itin mažą kainą. O gal yra kokių kabliukų, kurie po minėtuoju gražiu apvalku slepia neužbaigtą produktą? Būtent to ieškosime šios dienos apžvalgoje.

FSP arba Fortron  yra pakankamai gerai žinoma energijos šaltinių gamintoja, kurios vienas populiariausių gaminių – 80 Plus Gold sertifikatą turintys Aurum serijos maitinimo blokai. Tiesa, dauguma jos gaminių žinomi kitais vardais – šis gamintojas gamina kai kuriuos Antec, Cooler Master, OCZ, Thermaltake, Zalman bei kitų kompanijų modelius. Dideli partnerių sąrašai kompanijai leidžia vadintis viena didžiausių maitinimo blokų gamintojų pasaulyje.

Visai neseniai Europoje buvo pradėta prekiauti FSP Raider maitinimo blokais. Pristatyti  maitinimo blokai, skirti vidutinės klasės užkariavimui. Seriją sudaro 450W, 550W, 650W ir 750W energijos šaltiniai. Silpniausiu Raider modeliu nėra prekiaujama senojo žemyno parduotuvėse. Na o į mūsų rankas, pateko pats geriausias serijos atstovas – 750W galios maitinimo šaltinis. Jo specifikacijos atrodo labai viliojančiai tad pažiūrėkime detaliau ką šis modelis iš  tiesų sugeba.

Pakuotė ir komplektacija

Bloką randame išvaizdžioje juodos spalvos pakuotėje. Ji apjuosta mėlynos spalvos juosta, kurioje nurodomos tik 750 W modeliui būdingos savybės.

Pakuotės galinėje dalyje aprašomos pagrindinės bloko savybės. Viršuje randame šiek tiek informacijos ir lietuvių kalba, kuri šiuo atveju įvardijama labai įdomiai.

Viduje apart paties maitinimo šaltinio randame ir maitinimo laidą. Čia taip pat yra ir penki (!) varžtai (laimingas atsitiktinumas?). Daugiau jokių papildomų priedų, apart vartotojo vadovo, nėra pridedama.

Nors tai ekonominės klasės modelis, instrukcija pasižymi pakankamai gražiu apipavidalinimu ir kokybiško popieriaus naudojimu. Džiugu, jog čia randame aprašymą ir lietuvių kalba, kuri jau įvardinta be klaidų.

Išorės dizainas



Iš išorės FSP Raider blokas niekuo neišsišoka virš kitų – jo korpusas padarytas iš paprasčiausios skardos. Jis yra nudažytas juoda spalva.

Bloko korpuso nemargina galybė spalvotų lipdukų, tik vienas viršuje, kuriame pateikiama pagrindinė informacija apie gaminio savybes.

Energijos šaltinis pasižymi nemodaliniams blokams įprastu 140 mm ilgiu. FSP Raider aukštis ir plotis yra analogiški ATX standartams, atitinkamai 86 mm ir 150 mm.

Jungtys

Norėdami padaryti Raider bloką kuo labiau prieinamu pirkėjams FSP naudoja standartinį jungčių montavimą – viskas išeina iš paties bloko, čia visi kabeliai yra neatjungiami. Tai yra vienas didžiausių šio bloko trūkumų, vėliau paaiškinsiu kodėl.

Į motininę plokštę keliauja vienas standartinis 20+4 kontaktų energijos tiekimo kabelis. Čia taip pat bus jungiamas irgi niekuo neišsiskiriantis procesoriaus maitinimas, kuris užsibaigia 4+4 kontaktų jungtimi. Motininės plokštės kabelis yra 50 cm ilgio, o procesoriaus – 60 cm.

Energija vaizdo plokštei gali būti tiekiama net keturiomis 6+2 kontaktų jungtimis. Taigi grafikos kortos energija bus pilnai aprūpintos be jokių adapterių. Dažnai vienas kabelis, einantis link vaizdo plokščių užsibaigia dvejomis maitinimo jungtimis. Tokiu būdu yra sutaupoma vietos ir taip sumažinamas laidų raizgymasis. Deja šį kart išeina net keturi atskiri 6+2 tipo kabeliai. Visi vaizdo plokščių kabeliai taip pat yra 50 cm ilgio.

Visi iki šiol aprašyti kabeliai yra „sleevinti“. Paprasčiau tariant visi jie yra sumauti į tinklelį ir dėl to geriau atrodo bei taip nesiplaiksto. Kitų kabelių laidukai nėra sutvirtinti įmovimu į tinklelį. Gerai, kad Sata ir Molex maitinimo kabelius sudaro pakankamai mažas laidų kiekis.

Du kiti einantys kabeliai turi po keturias Sata jungtis. Dar kitas kabelis aprūpintas viena Sata, trejomis Molex bei viena FDD jungtimi. Jei Sata jungčių kiekis mus pilnai džiugina, trys Molex’ai skamba gana kuklokai. Nesupykčiau jei bent dvi iš gausybės Sata jungčių būtų pakeistos į Molex’us.

Gamintoja akcentuoja naudojamą Sata jungčių išdėstymą. Vieno iš Molex kabelių galuose Sata jungtys išdėstytos itin mažais (5cm) intervalais. Kam to reikia? Jungiat didelius kietųjų diskų kiekius viskas daug gražiau išsidėsto korpuse, nelieką krūvos nenaudojamų kabelių. Genialu ir paprasta.

Viską susmavos gauname pakankamai didelę laidų pynę. Paprastai kuo blokas yra galingesnis, tuo daugiau kabelių iš jo išeina. Štai ir pasiekta kritinė riba kai laidų kiekis didelis, bet tai dar galima pakęst. Kad ir kaip ten būtų kainos atžvilgiu modalinės architektūros tikėtis būtų tiesiog neįmanoma.

Aušinimas, efektyvumas ir galia

FSP bloke dirba Yate Loon kompanijos sukurtas ventiliatorius D12SH-12. Tai yra septynių sparnelių vidutinio dydžio, 12 cm skersmens modelis. Jis pritaikytas įprastai 12v įtampai, ventiliatorium gali tekėti 0,3A stiprio srovė. Bent jau iš pirmo žvilgsnio jis niekuo negali išsiskirti. Tačiau patikėkite – pirmas žvilgsnis dažnai būna apgaulingas.

Įjungus sistemą imi suprasti kuo šis ventiliatorius yra pranašesnis už kitus. Jis pasižymi ypač tyliu veikimu. Blokui dirbant 20% apkrova skleidžiamas vos 18 dB triukšmas, pasiekus 50% ribą – 19 dB, net ir dirbant visu pajėgumu triukšmingumas tepasiekia vos 25 decibelus.

Blokas pasižymi 80 Plus Bronze energijos efektyvumo sertifikatu. Gamintojas teigia, kad efektyvumas laikysis 80 – 85% intervale esant 10 – 100% apkrovai. Bronzinis sertifikatas yra daugiausia, ko galime reikalauti iš ekonominės klasės gaminio.

750W galios blokas gali išmaitinti net ir ypač didelės galios sistemą. Paprastai tokios galios prireikia naudojant nebent kelias vaizdo plokštes. Taigi jei naudojate įprastą sistemą tiek daug galios net ir nereikės. Energijos šaltinis turi vieną ypač didelės galios 12V liniją. Ja galima perduoti net 720W. Detalius galių pasiskirstymus galite pamatyti šioje lentelėje:

Žvilgsnis į vidų

Jau minėjome, kad šis blokas naudoja brangesniojo Aurum modelio platformą. Tiesa, norint pritaikyti ją vidutiniajai klasei teko atlikti pakankamai stiprius pakitimus. Patekę į vidų matome, vidutinišką išvaizdą – tai ne tokios klasės blokas iš kurio galima reikalauti dailaus surinkimo.

Kaip ir visi įprasti blokai, šis turi aktyvųjį PFC, tai tapo kiekvieno padoraus gaminio standartu. Viduje matomi tik keli nedideli juodos spalvos radiotoriukai.

Blokas turi šias apsaugas: OCP (apsauga nuo pernelyg didelės srovės), OVP (apsauga nuo per didelės įtampos), OPP (apsauga nuo perkrovos), SCP (apsauga nuo trumpojo jungimo). Deja čia pasigendame OTP apsaugos nuo pernelyg aukštos temperatūros.

Visi bloke naudojami kondensatoriai yra pagaminti Taivane. Pagrindinis kondensatorius yra Taivano firmos Teapo firmos bei pasižymi 390 µF talpa. Jis atlaiko 85°C karštį ir gali dirbti nepramuštas esant 420V potencialų skirtumui. Mažesnieji kondensatoriai, kaip ir turi būti, atlaiko 105°C temperatūrą ir yra pagaminti toje pačioje firmoje.

Apie ilgaamžiškumą man burnos aušint nereikės. Nors Japoniški kondensatoriai laikomi ilgaamžiškumo etalono, tačiau patikimumą FSP parodo savo darbais. Kompanija savo gaminiui suteikia net penkerių metų garantija. Tai yra labai džiugi naujiena ekonominei klasei ir vienas svarbiausių gaminio išskirtinumų.

Testai

Kaip ir visose maitinimo blokuose testuosime įtampas apkrovus kompiuterį ir jam būnant ramybės būsenoje. Fiksuojama informacija 3,3V, 5V ir be jokios abejonės 12V linijose. ATX standartai numato kad maksimalus nuokrypis gali būti 5 procentai. Tiesa kompiuteriu neįmanoma patikrinti galimų atvejų. Mes naudojame tokią sistemą:

  • Intel Core i5 2500K @ 4.5 GHz centrinis procesorius
  • MSI Z68A-G43 (G3) motininė plokštė
  • 2*4 GB Patriot G2 Series RAM
  • Palit GeForce GTX 550Ti vaizdo plokštė
  • WD Caviar Blue 1 TB kietasis diskas

Taigi padarius tokius testus gavome rezultatus, kurie nedaug skiriasi nuo numatytųjų reikšmių:

Tai kas paliko gan keistą įspūdį yra įtampos pagrindinėje 12V linijoje. Nors sistema didelės. galios blokui duoda pakankamai mažą apkrovą, tačiau įtampos kritimas jaučiamas pakankamai stipriai. Be to jau dabar įtampa nukrito žemiau idealios, taigi galima prognozuoti, kad esant maksimaliam apkrovimui, įtampos priartės prie kritiškai mažos ribos.

Ištestavus detaliau šį modelį būtų galima teigt, kad pasiekti rezultatai nėra patys geriausi. Tačiau to iš tokio pigaus gaminio reikalauti net nereikia, kadangi jie kainuotų žymiai brangiau. Bet ir esamos savybės Jus turėtų problemų nekelti.

Išvados

FSP Raider maitinimo blokas atrodo išties neblogai. 750W galia vos už 250 Lt yra velnioniškai mažai. Esant tokiam geram kainos ir galios santykiui kažko reikalauti net nesinori. Nepaisant to mes gauname ir dar kai ką. Tai – stebėtinai tylus veikimas. Be to penkių metų garantija nėra įprasta net ir brangesniuose modeliuose. Šiuoatžvilgiu

Pastebimas trūkumas – didelis išeinančių kabelių kiekis. Didesnės galios blokui susidaro daug laidų, o kai jie neatjungiami susidaro šioks toks raizgalynas. Modalinė montavimo sistema šiuo klausimu yra žymiai pranašesnė, tačiau nepamirškite, kad tai stipriai iškels ir gaminio kainą. Nors Sata jungčių kiekis, kaip nemodaliniui blokui yra labai didelis, vos trys Molexai verčia nusivilti

Jei neturite ypač galingos sistemos ir 750 W jums yra per daug, galite rinktis pigesnius modelius. Už 650W modelius parduotuvėse kainuoja mažiau nei 220 litų, o 550W modelis – apie 190 litų. Taigi ir likę modeliai turi pakankamai gera kainos ir kokybės santykį. Na o jei turite daugiau pinigų galite pasirinkti aukštesnės klasės pigesnį modelį.

Pagrindiniu šio bloko konkurentu galime įvardinti OCZ ZS seriją. Tai taip pat nebrangūs maitinimo blokai pasižymintys pakankama galia ir tuo pačiu 80 Plus Bronze efektyvumo sertifikatu. Toks maitinimo blokas Jums atsieitų maždaug 30 litų brangiau, o už testuojamo modelio kainą išeitų nebent silpnesnis 650W OCZ modelis. Be to vietoj trijų metų garantijos mums bus užtikrinta penkių metų apsauga.

Suvedam viską. 750W galia, pakankamas 80+ Bronze efektyvumas, neįtikėtina tyla ir penkių metų garantija ir tik 250 litų. Jau vien to pakanka jog konstatuotume, kad šis blokas iš tiesų yra puikus pasirinkimas norintiems už minimalią kainą gauti daug galios.

Games.lt