Paskutinėje orinių procesoriaus aušintuvų apžvalgoje minėjote, kad norite daugiau aušinimo skysčiu sistemų apžvalgų. Prižadėjau parengti jų ir savo pažada tesiu. Ir su ne bet kuo, o pačiais naujausiais rinkos žaidėjais – nuo jų debiuto dar nespėjo pasirodyti nei vienas naujesnis modelis.

Silverstone Tundra serija visą laiką buvo tarsi aušinimo skysčiu sistemų iPhone. Ji pasižymėjo unikaliu dizainu ir šalia jo siūlė dar ir daugybę išskirtinių savybių, tokių, kaip visiškai kitoks radiatoriaus dizainas. Na tik yra du skirtumai, lyginant Silverstone aušintuvus su Apple telefomais. Pirmasis – jie kainuoja nedaug, antrasis – jie netapo bestseleriais.

Prieš pat kovo pradžią Silverstone pristatė naujus modelius, o dabar jau skaitote jų apžvalgą. Jei neklystu, esame pirmieji pasaulyje parengę ją! Mes išbandėme abu pasirodžiusius aušintuvus – tiek Tundra TD03-E, tik Tundra TD02-E. Nepaisant to, kad pasikeitimų naujuosiuose aušintuvuose yra pakankamai nemažai pakeitimų, jie išlieka paremti senąja platforma.


Pakuotė ir komplektacija

Pasikeitimai naujos kartos modeliuose jau prasideda nuo pačios pakuotės jos dizainas yra netgi paprastesnis nei pirmųjų Tundra aušintuvų. Nenuostabu, jog viskas juda minimalizmo link.

Priekinėje pakuotės dalyje matome modelio pavadinimą, nuotrauką ir pagrindinės savybes. Galinė dalis paskirta praktiškai niekam – tos pačios savybės surašytos dar devyniomis kalbomis. Specifikacijos buvo patalpintos dėžučių šonuose.

Nei vienos aušinimo skysčiu sistemos komlektacija dar nesugebėjo nustebinti. Ne išimtis ir Silverstone Tundra modeliai. Aušinimo skysčiu sistemos priedų sąraše yra po du ventiliatorius, vartotojo vadovas bei montavimo detalės ne tik naujausiems procesoriaus lizdams, bet ir senesniems, tokiems kaip LGA 775.

Detalus žvilgsnis

Manau, kad paprastas ir aiškus modelių ženklinimas yra vienas iš kelių į sėkmę. Žvelgiant į Silverstone modelių gamą atrodo, kad jie man nepritaria. Pavyzdžiui jei išrikiuotumėme Argon procesoriaus aušintuvus nuo pigiausio link brangiausio gautumėme tokią atsitiktinių skaičių eilutę: AR04, AR02, AR05,AR01, AR06 ir AR03. Kaip matote jokios loginės skaičių sekos nėra.

Tas pats ir su aušinimo skysčiu sistemomis – Tundra TD02-E yra geresnė už Tundra TD03-E, nors pavadinimas sako visai ką kitą. Pagrindinis skirtumas tarp šių aušintuvų yra tas, kad Tundra TD02-E turi dvigubo 240mm dydžio radiatorių, o Tundra TD03-E viengubą 120mm ilgio. Kadangi visa kita yra identiška, abu aušintuvus nagrinėsime vienu metu.

                                

Jei jau užsiminėme apie radiatorius analizę pradėkime nuo jų. Pastarieji stipriai skiriasi nuo daugumos kitų gamintojų modelių. Įprastiniuose radiatoriuose tarp šiluminių vamzdelių būna išraitomos aliuminio juostos. Na o čia aliuminio lakštai yra tiesiog užmauti ant vamzdelių. Tad pati struktūra yra daug panašesnė į orinių procesoriaus aušintuvų sandarą.

Teoriniais skaičiavimais tai pagerina šilumos perdavimą net 40 procentų, nors aišku praktiškai drastiškų pokyčių tikėtis turbūt neverta. Identiška radiatoriaus struktūra sutinkama tik Enermax Liqtech serijos modeliuose.

Deja radiatoriuose ne viskas išliko identiška senesniesiems modeliams. Vietoj masyvių 45 milimetų storio radiatorių imta naudoti žymiai plonesnius, 27 milimetrų storio radiatorius. Be abejo tai turime vertinti neigiamai, bet yra ir šviesioji šio reikalo pusė. 45mm storio radiatoriai + 25mm storio ventiliatoriai reikalaudavo 7 centimetrų vietos žemiau montavimo skylių, o tai darydavo juos nesuderinamais su maža dalimi korpusų. Jei padarytas paploninimas neatims daug aušinimo našumo, galėsime sakyti, jog viskas yra pakankamai neblogai. Abiejų aušintuvų šonai yra gražiai dekoruoti išskirtiniu raštu ir permatoma plastmase.

Tundra serija buvo dažnai kritikuojama dėl pernelyg silpnų žarnelių. Ir visiškai ne be reikalo. Vienoje rankoje laikant masyvų radiatorių, kitoje – procesoriaus bloką, vieną iš jų paleisti būtų baisų, kadangi žarnelės atrodė labai liaunos ir nepatikimos. Naujuose modeliuose problema buvo išspręsta – naudojamos storos, patikimos guminės žarnos, kurioms niekas nebaisu.

Silverstone, kaip ir ankstesniuose modeliuose, akcentuoja ypač tvirtą ir patikimą aliumininį vandens bloką. Na, kalbant atvirai, labai sunku sumodeliuoti situaciją, kada įprastas plastikinis korpusas tampa „nepakankamai patikimu“. Na bet aliuminis yra žymiai gražiau, šio fakto jau neužginčys niekas.

Aušinimo blokuose yra Silverstone logotipas, sistemai veikiant šviečiantis mėlynai. Naujuosiuose modeliuose apšvietimas yra kokybiškesnis, be to ant juodo paviršiaus jis atrodo kur kas geriau.

Šalčio plokštelė bent vizualiai yra visiškai nepasikeitusi nuo senos kartos modelio. Silverstone ir vėl akcentuoja didelį patikimumą, nes plokštelė yra pritvirtinta nenaudojant jokių varžtų. Varžtai mums tikrai nekliudo, na bet jei jau taip norite nuo jų atsiriboti, užskaitysime mažyti pliusiuką.

Radiatorių vėsina ventiliatoriai, vizualiai identiški FQ121 modeliui. Vienintelis skirtumas tas, kad vietoj 1000 – 1800 apsukų per minutę greičio jie pasiekia 1500 – 2500 apsukų. Man būtų labiau patikę, jei Silverstone naudotų žemesnio greičio ventiliatorius, bet apie tai detaliau papasakosiu testų lape. Maksimalus ventiliatorių oro pralaidumas – 92,5 CFM, statinis slėgis – 3,5mm/H2O. Tam pasiekti neišvengsime deklaruojamo 33,5 decibelų triukšmo.

Testai

Paleidus sistemą mus pasitiko labai malonus siurprizas. Ventiliatorių sukimosi greitis vietoj žadėtųjų 1500 – 2500 apsukų per minutę buvo vos 900 – 2000 apsukų. Tokie greičiai leido pasiekti nuostabų dalyką – ventiliatoriai dirbo iš ties tyliai, kas esant didesnėms apsukoms būtų neįmanoma. Kad nebuvo pasiektas maksimalus greitis nėra bėda, vis tiek greičiai virš 1500 apsukų ribos yra kankynė ausims.

Kaip ir įprasta, matuosime aušintuvų vėsinimo našumą ir jų triukšmingumą. Apkrovai suteikti bus naudojamas Aida Extreme CPU testas, kuris nėra iš tų labiausiai kaitinančių procesorius, bet simuliuojantis normalią žaidėjo kompiuterio apkrovą.

Tam padės mūsų testams skirta sistema:

Intel Core i5 4690K @ 4.7GHz 1.33V
Asrock Z87 Extreme 4
2*4 GB Patriot G2 Series RAM
Transcend SSD 740, 256GB
WD Caviar Blue, 1TB
NZXT Phantom 530 korpusas
OCZ/ PC Power & Cooling Silencer MKIII 80+ Gold 750W PSU

Išvados

Rekomenduojama mažmeninė kaina Tundra TD03-E aušintuvui – 77 eurai, o Tundra TD02-E vertas 88 eurų. Šiuo metu Lietuvoje kol kas galimi tik senesnės kartos aušintuvai. TD02 jau išparduotas, o TD03 vis dar yra prekyboje ir kainuoja 85 eurus. Kai jie bus išparduoti, greičiausiai bus atvežti ir naujieji modeliai.

Kai kainų skirtumas tarp šių dviejų modelių yra toks mažas, kad net nedvejodamas rekomenduočiau rinktis brangesnįjį modelį. Na nebent galime taikyti išimtis tik korpusams, nepalaikantiems 24 centimetrų ilgio radiatorių. Na o jei radote dvi greta esančias 12cm aušintuvų skyles – rinkitės tik TD02-E.

Apskritai idėja plonąjį Tundra TD03-E pardavinėti už storesniųjų aušinimo skysčiu kainą man nelabai patiko. Manau šis aušintuvas turėtų kainuoti šiek tiek mažiau. Na o Tundra TD02-E kaina yra tikrai puiki ir pats aušintuvas yra tikrai neblogas pasirinkimas. Nors jis ir atsiliko nuo lentelės lyderio Corsair H105-ojo, bet užtat ir kainuoja kur kas pigiau už jį.

Pamatęs naujo aušintuvo specifikacijas nusivyliau, jog Silverstone nesugebėjo ištaisyti ankstesniojo modelio kūrime padarytos klaidos – ventiliatorių greičio. Esant 1500 apsukų per minutę greičiui, kaip ir bet kurie kiti ventiliatoriai, Silverstone modelis būtų labai triukšmingas. Juokinga, tačiau man pakliuvę modeliai dirbo normaliu garsumu, kadangi sukosi lėčiau, nei žadėjo specifikacijos.

Suploninimas gal būt ir atėmė dalelę galios, bet suderinamumo klausimu, bet suderinamumo klausimu buvo žengtas didelis žingsnis pirmyn. Šiek tiek bijočiau pirkti dar vieną tokį aušintuvą, kadangi gali pakliūti ir „kokibishkas“ modelis, kurio abu ventiliatoriai ir prisidedanti pompa gali kelti perdaug triukšmo. Na bet mano turimi modeliai nuteikė pozityviai, ypač TD02-E.

Games.lt