Įprastai aš nerašau asmeninių kompiuterių apžvalgų, esu įpratęs testuoti mobilius įrenginius, bet šį kartą pasiryžau tokiai avantiūrai. Visai neseniai Skytech internetinė parduotuvė į savo asortimentą pridėjo baltai juodą aukštos klasės žaidimams skirtą kompiuterį, kuris būtent ir pasiekė mano namus. Kaip žinia, Lietuvoje surinktų kompiuterių kultūra yra neaukšta. Šis bruožas pasireiškia mažesnėmis motininių plokščių, operatyviosios atminties, korpusų, maitinimo blokų kainomis negu vakarų Europoje ir JAV.

Žmonės dažniausiai didžiausią dėmesį skiria procesoriams ir motininėms plokštėms, kitas dalis parinkdami prastesnes, bet dabar Skytech pabandė padaryti kažką panašaus į tai, ką daro būtent Europos ir JAV pardavėjai – surinkti kompiuterį, prijaučiantiems klasikiniam stiliui ir tiems, kuriems jau nusibodo eilinės raudonos, mėlynos, geltonos ar žalios spalvos, kitaip sakant, tikrą gražuolį su žaidėjams priimtinomis specifikacijomis, per daug netaupydami visiems komponentams. Aišku, kad žmonės atkreiptų dėmesį ir galiausiai pirktų prekę buvo parinktas pakankamai pigus maitinimo blokas ir korpusas, bet jau tikrai ne „Optima linija“ klasės.

Kaip daugelis turbūt žinote, kompiuterį susirinkti Skytech svetainėje iš atskirų dalių galima pačiam ir dar užsisakyti surinkimo paslaugą. Taigi, pirmas žingsnis, kurį atlikau, buvo mito griovimas. Ar visgi perkant pačių Skytech darbuotojų surinktą kompiuterį išleisime mažiau negu rinkdamiesi patys iš lygiai tokių pačių detalių? Pasirodo, kad taip. Labai įdomus žingsnis, nes gudresni pirkėjai prašautų, o mažiau nusimanantys šiuo atveju išloštų. Todėl jau vien kainos požiūriu šį stalinį kompiuterį apsimoka pirkti (dedantis iš atskirų dalių – 837 € prieš 799 €, perkant surinktą variantą).







Pakuotė

Tik pradaręs dėžę ir pradėjęs traukti kompiuterį į dienos šviesą buvau maloniai nustebintas, nes iškrito Steelseries dovanėlės, skirtos, žinoma, man nuo Skytech kolektyvo su padėka už dar net neegzistuojančią apžvalgą. Iškart praskaidrino nuotaiką. Nors dar ir prieš tai buvau nustebintas vien paėmęs dėžę į rankas. Nežinodamas, kas yra viduje, gali lengvai suklysti spėliodamas, nes toks svoris man gal kiek ir neįprastas, ypač kai dabartinis mažesnių gabaritų kompiuteris sveria daugiau už šį, na, o apie pačio korpuso ypatumus papasakosiu kiek vėliau.

Į komplektaciją be pačio kompiuterio įeina maitinimo laidas, 2 diskai su vaizdo plokštės, Intel procesoriams pritaikytomis motininių plokščių tvarkyklėmis ir kitais naudingais įrankiais kaip „MSI Afterburner“ overclock‘inimo programa, taip pat greito komponentų sumontavimo gidas, motininės ir vaizdo plokščių vartotojo gidai, pačios Skytech komandos rašyta kompiuterio naudojimo instrukcija, perėjimas iš VGA į DVI jungties standartą, dėžutė nuo operatyviosios atminties ir apsauginiai plastmasiukai užsilikę nuo vaizdo plokštės.


Dar radau išimtą viršutinio priekinio lizdo apsaugą, plastmasinį skydelį, kuris paverčia SSD tinkamu montuoti į nešiojamuosius kompiuterius, firminį HyperX lipduką nuo SSD disko ir, žinoma, plastmasinius laikiklius skirtus papildomiems 3,5 colių kietiesiems diskams įmontuoti su begale varžtelių. Pabandžiau ir aš įsidėti HDD. Viskas taip paprasta: uždedi laikiklius ant kietojo disko šonų ir įstatęs į lizdą stumi tol, kol užsifiksuoja, baigta („Hot Swap“ technologija)!


Korpuso savybės, sprendimai, spalvų suderinamumas

Kaip jau minėjau, Skytech idėja buvo surinkti klasikinio stiliaus kompiuterį, o korpusas tą idėją puikiai atitinka – baltos kaip sniegas ir juodos kaip smala spalvų derinys. „Zalman Z3 Plus“ nėra iššaukiantis korpusas, be futuristinio dizaino prieskonių. Jo formas apibūdinčiau kaip švelnias, paprastas: išgaubti abu dangčiai, kairysis su permatomu akriliniu langu pasižvalgymui į komponentus ir jų besisukančius ventiliatorius,


kaip ir viršutinė tik kiaura dalis užapvalintais kampais su grotelių tipo imitacijomis skirta oro srautą sukeliantiems dviems 120mm ventiliatoriams, čia taip pat įtaisytos ausinių, mikrofono, dvi USB 2.0 ir viena USB 3.0 jungtis, dviejų greičių ventiliatorių valdiklis, įjungimo ir perkrovimo mygtukai,


dešinė pusė jokios nuostabos nesukelia, o nuėmus dangtį matomos laidų sutvarkymo galimybės ir anga procesoriaus kvėpavimui,

priekyje – skylėta metalinė dalis su kitoje pusėje esančiu dulkių filtru ir mėlynai šviečiančiu 120 mm ventiliatoriumi (yra galimybė įsidėti dar vieną kiek žemiau),

dugne – dar viena anga su filtru skirta maitinimo bloko vėsinimui,


o pačiame gale – dar daugiau angų: viena, žinoma, skirta 120 mm ventiliatoriui, o dvejos guminės – aušinimo sistemos vamzdžiams (neaišku, kur ją statytumėte) arba laidams.


Nuėmus kairįjį skydą matyti kiek neįprastas dalykas – pertvara su dvejais laikikliais dar 2 ventiliatoriams (galima prisukti ir vieną ant abiejų laikiklių).


Beje, juos galima naudoti ir kaip vaizdo plokščių pakėlėjus. Taigi, korpusas palaiko iki 7 ventiliatorių: 4 iš jų įmontuoti iš karto, dar vieną galima dėti priekyje ir dar 2 ant pertvaros laikiklių. Negalima nepaminėti, kad jie pasižymi itin tyliu veikimu. Pažvelgus į Zalman pateikiamą savybių sąrašą, galima suprasti, kad į korpusą pavyks įmontuoti dar vieną 5,25″ įrenginį, keturis 3,5″ kietuosius diskus ir vieną SSD.

Aš iš tikrųjų nesuprantu Skytech sprendimo montuoti optinio diskų skaitiklio į šį kompiuterį šiais internetinių failų saugyklų, USB atmintinių ir išorinių kietųjų diskų laikais. Jį montuoti ar ne, manau, turėtų nuspręsti pats pirkėjas.

Būtų galima sakyti, kad „Zalman Z3 Plus“ nėra labai geras pasirinkimas dėl neegzistuojančios laidų paslėpimo galimybės arba dėl to, nes renkant SNOWGAMER kompiuterį nevisiškai išpildyta klasikinio dizaino idėja, nes puikiai vienas prie kito dera tik motininė ir vaizdo plokštės, operatyvioji atmintis, SSD diskas bei korpuso akcentai, o pilkšvi maitinimo bloko lipdukai atrodo ne į temą kaip ir iš jo einantys įvairiausių spalvų laidai, nors kuomet pradedi lyginti kitų parduotuvių surinktus kompiuterius, vis dėl to supranti, kad Skytech šioje vietoje padarė didžiulį žingsnį į priekį. Pagaliau kažkam pradėjo rūpėti kaip tarpusavyje derės komponentai ir smulkmenos pradeda nedaryti jokios reikšmės. Kertu lažybų, kad geresnio varianto Lietuvos surinktų kompiuterių horizonte nerastumėte.


Apie kiekvieną komponentą

Procesorius ir turbinimo programinė įranga

Pažvelgus į SNOWGAMER iš „geležies“ pusės susidariau nuomonę, kad atrinkdami ir suderindami dalis Skytech komanda tikrai gerai apmąstė, kaip būtų galima įgyvendinti saldžiausias turbintojų ir žaidėjų svajas. Po pridedamu radiatoriumi plaka „Intel Haswell Refresh“ šeimos atstovo širdis – „Intel i5-4690k“ procesorius, kuris pagamintas pasitelkiant 22 nm technologiją, su 88W TDP reitingu, integruota „Intel HD Graphics 4600″ vaizdo posisteme.

Modelio su gale esančia K raide būtų tiesiog nuodėmė neturbinti. Originaliai CPU veikia 3.5 GHz dažniu, o su Turbo funkcija pavyks pasikelti iki 3.9 GHz. Ją įjungti galima per „MSI Intel Extreme Tuning Utility“ programą, kurios, keista, bet nebuvo nei viename diske, o atsisiųsti pasiūlė „MSI Live Update“ pačiame testavimo gale.


Žinoma, tai nebuvo problema, nes dažnius pakelti pavyks ir per „MSI Command Center“, kuri buvo diske.

O jei nenorite atminties užkišti programomis ir esate patenkinti kiek sudėtingesne aplinka, galite visus skaičiukus paprasčiausiai reguliuoti per BIOS.

Aš pats turbinimui visgi siūlyčiau naudoti „MSI Intel Extreme Tuning Utility“ įrankį, kuris ne tik pasižymi itin lengvai perprantama aplinka ir vizualiai pateikta informacija, bet ir dėl to, kad „MSI Command Center“ veikė ne taip, kaip norėtųsi. Pakėlus operatyviosios atminties įtampą ir atlikus kompiuterio perkrovimą vertės sugrįždavo į pradines. Grįžtant prie CPU turbinimo, siūlyčiau neperkopti 4.0 GHz barjero, ką būtent aš ir padariau matydamas, kad keliant dar šiek tiek daugiau, temperatūros nedžiugina. Reikia turėti omenyje, kad vėdinimu rūpinasi menkas pridedamas radiatorius, todėl pilno užslėpto šio procesoriaus potencialo nepavyks atskleisti.


Motininė plokštė

„MSI Z97S SLI Krait Edition“ gali pasigirti ne tik seksualiomis formomis, estetiška išvaizda, bet ir gėdos nedarančiomis specifikacijomis. Plokštė palaiko 4 ir 5 kartos Intel Core, Pentium, Celeron procesorius, skirtus LGA 1150 lizdui, įmontuotas visų taip mėgstamas ir lūkesčius patenkinęs Z97 lustas, keturi iki 3200 MHz ir 32 GB palaikantys operatyviosios atminties lizdai, dviejų vaizdo plokščių palaikymas su „Nvidia SLI“ ir „AMD CrossFire“ technologijomis, M.2 bei SATA Express lizdai palaikantys iki 10 Gb/s greitį ir galiausiai „Military Claas 4″ komponentai, užtikrinantys stabilumą žaidžiant bei keliant dažnius. Beje, „MSI Z97S SLI Krait Edition“ motininės BIOS turi įdomią „Board explorer“ funkciją, kurią atsidarius, galime apžiūrėti, kokiame motininės lizde, koks įrenginys įkištas.

Vaizdo plokštė

Dar šių metų pradžioje NVIDIA išleido Maxwell architektūra paremtą vidutinės klasės GTX 960 vaizdo plokštę, kuri pakeitė Kepler architektūros GTX 760. Apžvalgos mirgėjo nuo fakto, kad GTX 960 ne itin dideliu pranašumu lenkia GTX 760, tačiau siūlo daug didesnį efektyvumą, reiškiantį žemesnes elektros sąnaudas. O kam jos išvis rūpi?

Plokštėje naudojamas GM206 grafinis procesorius. „MSI GTX 960 OC Tiger“ turi 1024 CUDA branduolius, 64 TMU ir 32 ROP vienetus. Plokštės TDP reitingas siekia 120 vatų, energija tiekiama per vieną 6 kontaktų jungtį. Šis modelis turi 2GB GDDR5 atminties, kuri su GPU susieta 128 bitų magistrale. Standartinis branduolio dažnis siekia 1178 MHz (1241 MHz Boost), atminties dažnis 1750 MHz (7 GHz efektyvus dažnis).

Taip pat šis MSI modelis gali pasigirti „Armor 2X“ šiluminiu dizainu – vietoj tradicinio vieno ventiliatoriaus, turime du, taip pat didžiuliu radiatoriumi, užtikrinančiu geresnį šilumos išsklaidymą, propelerio tipo ventiliatoriais išsklaidančiais ne tik 20% daugiau oro srauto, bet ir garantuojančiais mažiau triukšmo nei tradicinio stiliaus ventiliatoriai, „Military Claas 4″ komponentais, besirūpinančiais kokybe ir stabilumu.

Kadangi Skytech sudėjo šį kompiuterį bendradarbiaudami su MSI, tai kaip ir nebuvo iš ko daugiau rinktis vien dėl to, kad kiti GTX 960 serijos modeliai nesiderintų prie juodai baltų komponentų, o GTX 970 modelis kainą pakeltų visu 100 eurų. Kalbant iš našumo pusės, 2GB atminties jau gali ir nebeužtekti. SNOWGAMER kompiuteryje norėčiau matyti bent jau lygiai tokį patį GTX 960 modelį tik su 4GB atminties, kuris brangesnis vos 30 eurų.


SSD diskas ir operatyvioji atmintis

Turbūt sutiksite su manimi, kad Kingston yra pelniusi tikrai gerą vardą kaip komponentų gamintoja. Skytech komanda irgi tai žino ir į SNOWGAMER įstatė „HyperX Fury“ 120GB SSD kaupiklį bei 8GB, greičiausiai (1866MHz) prie 1.5V įtampos veikiantį tos pačios „HyperX Fury“ serijos DDR3 RAM „kaulą“.

SSD diskas pasižymi 7mm storiu, viduje – „SandForce SF-2281″ kontroleris, besirūpinantis failų varinėjimu per SATA3 jungtį (iki 6Gb/s perdavimo greitis). Kingston teigia, kad to rezultatas yra žaibiškas operacinės sistemos, programų, žaidimų įsikrovimas. Specifikacijose dar šmėžuoja 500 MB/s nuskaitymo ir įrašymo greičiai. Testų skiltyje matysite ar Kingston šioje vietoje neprisimelavo. O kur dar 3 metų garantija ir itin žema kaina.

Tik yra vienas niuansas – neabejoju, kad jūsų muzika, programos, žaidimai tuos 120 GB ištirpdys akimirksniu ir tas faktas priverčia mąstyti apie galimybę prieš pirkimą rinktis papildomą kietąjį diską, aišku, jei tik nešvilpauja kišenėj vėjai.


Maitinimo blokas

„Chieftec GPS-700 A8″ priskiriamas prie ekonominės klasės, pasižymintis efektyvumu nors kainuoja tik 60 eurų, be to, kaip jau minėjau, turintis nederančius prie šio kompiuterio vidaus lipdukus ir laidus. 700W į tokį kompiuterį statyti būtų beprotybė, bet šiuo atveju normalu, nes likęs rezervas bus šiaip ar taip kada nors panaudotas antros vaizdo plokštės.


Testai

Judėkime prie testų rezultatų. Atlikau kelis sintetinius testus su mintimi, kad jų rezultatai bus kam nors naudingi, nors dar nemačiau tokio pardavėjo, kuris pateiktų šią informaciją ir pagal tai pirkėjai galėtų kompiuterius lyginti.

Visus testus atlikau įjungus „OC Genie“ funkciją:

Taip atrodė CPU nustatymai:

Ramybėje nepalikau ir GTX 960 proto ribose pakeldamas dažnius per „MSI Afterburner 4.1.1″ programą:

„CINEBENCH R15.0 CPU“:


„CINEBENCH R15.0 OpenGL“:


„Geekbench 3″:


„MSI Intel Extreme Tuning Utility Benchmark“:


„NovaBench 3″:

Žaidimų testai (nustatymai optimizuoti naudojant „Nvidia GeForce Experience“ programą):

Knietėjo savo akimis pamatyti ar tikrai Kingston bando pudrinti pirkėjams smegenis prie „HyperX Fury“ specifikacijų prirašydami 500 MBs nuskaitymo ir įrašymo greičius. Paaiškėjo, kad tai tiesa, nors testas rodo, kad nuskaitymo greitis dar didesnis nei pateikiamas, o įrašymo – mažesnis daugiau nei 3 kartus.

Tai vis vien nesutrukdė pasiekti žaibiško 21 sekundės „Windows 8.1 Enterprise 64 bit“ įsikrovimo su įjungtomis „MSI Fast Boot“ ir „Intel Rapid Start“ funkcijomis.

Išvados

„Gera pradžia – pusė darbo“. Šis posakis puikiai tinka naujajam SNOWGAMER kompiuteriui. Su pridedamu „Intel i5-4690k“ radiatoriumi išlaisvinsite tik mažą procentą visos jo potencijos. „Vienas lauke – ne karys“ – šį posakį skiriu „MSI GeForce GTX 960 OC Tiger“ vaizdo plokštei, neatlaikiusiai maksimalių GTA V nustatymų, bet tai nereiškia, kad jo ir kitų naujausių žaidimų sklandžiai nepažaisite su mažesniais nustatymais. Tiesiog akivaizdu, jog pora „GTX 960″ plokščių rodo pasakiškus rezultatus dorodamos ėdrius žaidimus.

Jeigu trokštate gražiausio surinkto kompiuterio modelio, koks tik yra Lietuvos rinkoje, suprantate, kad tai pirmoji parduotuvė įdėjusi pastangas į komponentų derinimą, jums nesvarbūs truputį mažesni nustatymai žaidimuose ir manote, kad tai nesutrukdys pasiekti pilno malonumo, neketinate išspausti visos kompiuterio energijos, tada, prašom, pirkite! Bet jei sukate galvą, kad 120GB SSD talpos galbūt neužteks, knietės pakelti CPU dažnius, pasiekti maksimumą žaidimuose, pasitikrinkite ar piniginėje guli dar keli šimtai eurų arba tiesiog griebkite dabar, žinodami, kad galėsite pagyventi su tokiu variantu, pasilikdami šiuos tobulinimus ateičiai ir vėliau užbaigdami kitą pusę Skytech pradėto darbo.