Turėdamas „Intel Core i7 6700 HQ“ centrinį procesorių, „Nvidia GeForce GTX 980M“ vaizdo plokštę ir 64 GB darbinės atminties, „Predator 17“ pajėgus atkurti net pačius reikliausius žaidimus pačiais aukščiausiais grafikos nustatymais, nors be didelių praradimų jų ir nepavyksta tinkamai atvaizduoti „Ultra HD“ raiškos ekrane. Šis 2015 m. spalį „Acer“ pristatytas nešiojamas žaidimų kompiuteris tam pasirodė per anksti, visai kaip ir 2016 m. gegužę į rinką paleistas antrosios kartos modelis su padvigubinta vaizdo atmintimi. Kol kas atkurti žaidimus tokia „Ultra HD“ raiška pajėgūs tik 2016 m. rugsėjį debiutavę trečios kartos „Predator 17“, aprūpinti „GeForce 1070“ ir „GeForce 1060“ vaizdo plokštėmis.

Sparti komponentų raida sukėlė chaosą „Acer“ kainodaroje. Visų „Predator 17“ inkarnacijų ir konfigūracijų kainos skirtingose šalyse ir parduotuvėse svyruoja taip, kad net sunku pasakyti, maniškis „Predator 17“ dabar vertas 3499, 2999, 2499 ar 1699 €. Aišku tik tai, kad pirkėjai viliojami rinktis pirmosios ir antrosios kartos modelius didesne SSD, HDD ar RAM talpa. Pavyzdžiui, ribota mano pirmosios kartos atstovo vaizdo plokštės galia ir atmintis kompensuojama santykinai dosniu RAM (64 GB), HDD (2 TB) ir SSD (512 GB) tipo atminties kiekiu.

Argi ne puikus būdas išparduoti seną inventorių?.. Būtų, jei kalba neitų apie žaidimų kompiuterius. Koks žaidėjas atsisakys geresnės vaizdo plokštės mainais už atmintį, kuri vis pinga ir kurią galima lengvai pakeisti talpesne?..

Aprašinėti „Predator 17 G9-791“, kai jau yra „Predator 17 G9-792“ ir „Predator 17 G9-793“, man pasirodė beprasmiška, nes ir taip aišku, į kurį iš jų geriausia investuoti, bet kadangi „Acer“ nepasibodėjo atboginti vieno pirmosios kartos egzemplioriaus iš Lenkijos į Lietuvą, pamaniau, jog būtų kvaila jo neišbandyti. Maža kas. Gal iš tikrųjų verta pataupyti rinktis pigesnį modelį su daugiau atminties?.. Gal dar galima apsieiti su „GeForce GTX 980M“?.. Gal kaip tik dabar pirmosios kartos „Predator 17“ vertas pinigų labiau negu bet kada anksčiau?..

Gal, bet tik ne tas, kurio dėžę man įteikia „DPD“ kurjeris. Daugybę kartų supakuota ir išpakuota, siųsta ir parsiųsta, ji taip apklijuota lipnia juostele, jog ne iš karto pastebiu, kad joje nešiojamas kompiuteris. Dėžės viduje be jo paties radau didoką įkroviklį, suglamžytą brošiūrą su naudojimosi instrukcija ir neišpakuotą informacinę knygelę apie tarptautinį garantinį aptarnavimą.

Prie kai kurių konfigūracijų (sprendžiant iš simbolio ant vienos iš pakuočių, įskaitant ir šią) pridedamas papildomas aušintuvas „Predator FrostCore“. Jis įstatomas į „Blu-Ray“ diskasukio angą. Kiek teko domėtis, šis papildomas aušintuvas pasižymi ne tiek efektyviu, kiek efektingu aušinimu – net pati „Acer“ pripažįsta, kad centrinio ir grafikos procesorių temperatūrą jis gali sumažinti daugiausiai 5 %. Kita vertus, tai geriau negu nieko, ypač nesiruošiant naudotis „Matshita BD-MLT UJ272Q“ diskasukiu.

Su juo ar be jo, „Predator 17“ yra vienas geriau aušinamų nešiojamų kompiuterių savo klasėje, nors žaidžiant žaidimus ir tenka klausytis „PlayStation 4“ lygio ūžesio. Kartais ventiliatoriai pradeda suktis reaktyviniu greičiu tarsi nei iš šio, nei iš to. Tai „DustDefender“. Ši sistema kas tris valandas išvalo dulkes prasukdama ventiliatorius maksimaliu greičiu į priešingą pusę. Anomališkai užkaista tik centrinis procesorius. Esant didelėms apkrovoms, jo temperatūra šokteli nuo 60 iki 95 °C ir pavojingai priartėja prie maksimaliai leistinų 100 °C. Greičiausiai kažkuris testuotojas išrinkęs kompiuterį nebesugebėjo jo tinkamai surinkti atgal, nes „Intel Core i7 6700 HQ“ taip neturėtų kaisti. Nepaisant to, kompiuteris visuomet išlieka vėsus. Vaizdo plokštės temperatūra niekada neviršija 60 °C, o pats korpusas neįšyla daugiau 40-ies °C, todėl žaidimus galima žaisti net pasidėjus kompiuterį ant kelių. Teoriškai.

Praktiškai „Predator 17“ tam per didelis ir per sunkus – 32,15 cm ilgio, 42,3 cm pločio, 3,97 cm aukščio ir 3,95 kg svorio, – kad jį būtų patogu su savimi nešiotis ir laikyti kitur negu ant stalo, nors patvarus jo korpusas iš polikarbonato bei stiklo pluošto galėtų iškęsti ir atšiauresnes sąlygas. Antra vertus, tam nepakaktų ir 8 celių 6000 mAh ličio jonų baterijos. Žaidžiant ji išsikrauna taip greitai, kad jos net nespėja įkrauti 180 W įkroviklis – ne veltui trečiojoje „Predator 17“ kartoje jį pakeitė 230 W galios analogas. Gaila, kad nėra galimybės patogiai išimti baterijos ir naudotis kompiuteriu be jos, taip sumažinant tiek paties įkroviklio, tiek paties kompiuterio skleidžiamą šilumą.

Daug energijos išeikvoja 17,3 colių įstrižainės „Ultra HD“ (3840×2160) raiškos IPS matricos ekranas, tačiau jis vertas kiekvienos papildomos kilovatvalandės. Vaizdo kokybė tiesiog pribloškianti, nors žemesnės raiškos turinys, įskaitant ir paties kompiuterio 720p kamera filmuotus vaizdus, atrodo kiek patižęs. Ne veltui kai kurie „Ultra HD“ modeliai įkainoti vos ne 1000 € brangiau už alternatyvas su „Full HD“ ekranais. „AU Optronics“ pagaminta „AUO109B“ matrica geba atvaizduoti 100 % „sRGB“ ir „AdobeRGB“ spalvų paletės, taigi sukalibruota ji tinkama profesionaliam darbui, be to, pasižymi gan ryškiu šviesumu, aštriu kontrastu bei stebėtinai tolygia gamos gradientūra, jau neminit jos tipui būdingų plačių apžvalgos kampų.

Peržiūrėjau keturis 4K raiškos filmus („The Revenant“, „Star Trek“, „The Hateful Eight“ ir „Deadpool“), taip pat pirmąją televizijos šou „Grand Tour“ seriją bei keletą demonstracinių klipų, ir likau pakerėtas reginio. Pagaliau namuose galima mėgautis kino teatrams prilygstančia vaizdo kokybe, ko, deja, nepasakyčiau apie „SoundPound 4.2“ atkuriamą ir per „Dolby Audio“ reguliuojamą garsą – iš keturių garsiakalbių ir dviejų žemų dažnių kolonėlių tikėjausi daugiau, nors jų sukuriamas erdvės pojūtis ir vertas pagyrimo. Geriau pagalvojus, kai kurios monitoriaus specifikacijos irgi galėtų būti geresnės, pavyzdžiui, kad jau turi „G-Sync“ palaikančią vaizdo plokštę, „Predator 17“ galėtų turėti ir su ja suderinamą monitorių, kuo, atnaujinamas standartiniu 60 Hz dažniu, esamasis negali būti („G-Sync“ 0:1 „FreeSync“).

Pirmosios kartos „Predator 17“ ekranas „G-Sync“ nepalaiko, bet su šia technologija suderinama kompiuterio vaizdo plokštė gali per „DisplayPort“ išvestį perduoti vaizdą į su ją palaikantį monitorių. Kaip ir galima tikėtis iš aukštos klasės modelio, „Predator 17“ aprūpintas visomis įmanomomis įvestimis ir išvestimis: keturiomis USB 3.0 ir viena USB /3.1 jungtimi, HDMI ir „Display Port“ vaizdo išvestimis, 3,5 mm kištukais garsiakalbiams ir mikrofonui, lizdu interneto kabeliui – „Double Shot Pro“ leidžia vienu metu naudotis tiek laidiniu, tiek belaidžiu internetu, ir nors tai skamba kaip didžiulis privalumas, nepajutau ir neišmatavau jokios to teikiamos naudos. Taip pat yra SD, SDHC ir SDXC kortelių skaitytuvas, kuris, ko gero, bus naudojamas dažniau negu „Blu-Ray“ diskų skaitytuvas/įrašytuvas.

„Predator 17“ jutiklis, nors ir kokybiškas, irgi greičiausiai bus naudojamas tik ypatingais atvejais, kai prie kompiuterio nebus prijungta žaidimams skirta pelė. „Acer“ prie jo net įtaisė atskirą išjungimo mygtuką. Kadangi korpusas kolosalus ir vietojos jame apsčiai, dedikuotų mygtukų yra ir daugiau. Kiekvienam iš penkių kairėje esančių mygtukų galima prisikirti po norimą funkciją, pavyzdžiui, vienu paspaudimu pakeisti ventiliatorių greitį ar integruotą vaizdo plokštę dedikuota, o jei to būtų maža, viršuje esančiu mygtuku pasirinkti vieną iš trijų profilių, patogiai išskirtų trimis skirtingomis spalvomis.

Keista tik tai, kad penki po juo esantys mygtukai arba šviečia raudona pagrindinio profilio spalva, arba nešviečia visai, – keičiasi tik profilius perjungiančio mygtuko spalva (raudona, žalia, mėlyna). Tas pats ir su klaviatūra. Pagrindinė raidžių ir simbolių sritis visuomet švyti raudona, o atskira skaičių – mėlyna spalva. Apšvietimą leidžiama išjungti ir įjungti keturiose jos zonose, bet reguliuoti jo stiprumo, kuris, šiaip, gan menkas, ir pakeisti paties kolorito nėra kaip. Neišbaigta. Laimei, pati klaviatūra veikia be priekaištų, gal tik tarpai tarp klavišų galėtų būti mažesni.

Nuspaudus virš klaviatūros esantį įjungimo mygtuką, tinkamesnį masinio naikinimo ginklui negu nešiojam kompiuteriui, „Predator 17“ užkrauna „Windows 10“ akimirksniu. Už tai reikia dėkoti operacinę sistema priglaudusiam 512 GB SSD iš „Samsung“. Žaidimai ir programos instaliuojasi tiesiog akyse, nesvarbu, tai keleto gigabaitų „3DMark“ ar keliasdešimties „The Witcher 3: Wild Hunt“. Kaip rodo „CrystalDiscBenchmark“, naujoji „NVM Express“ sąsaja ir M tipo jungtis atveria šliuzus 2280 standarto „SM951“ pasiekti astronomiškai didelius greičius:

Sequential Read (Q= 32,T= 1) : 2171.144 MB/s; Sequential Write (Q= 32,T= 1) : 1586.482 MB/s; Random Read 4KiB (Q= 32,T= 1) : 508.393 MB/s [124119.4 IOPS]; Random Write 4KiB (Q= 32,T= 1) : 412.786 MB/s [100777.8 IOPS]; Sequential Read (T= 1) : 1674.862 MB/s; Sequential Write (T= 1) : 1568.107 MB/s; Random Read 4KiB (Q= 1,T= 1) : 50.019 MB/s [ 12211.7 IOPS]; Random Write 4KiB (Q= 1,T= 1) : 151.192 MB/s [ 36912.1 IOPS]

Jie atrodo dar įspūdingesni palyginus su 2 TB HDD iš „Seagate“ rezultatais:

Sequential Read (Q= 32,T= 1) : 128.944 MB/s; Sequential Write (Q= 32,T= 1) : 128.997 MB/s; Random Read 4KiB (Q= 32,T= 1) : 0.854 MB/s [208.5 IOPS]; Random Write 4KiB (Q= 32,T= 1) : 1.360 MB/s [ 332.0 IOPS]; Sequential Read (T= 1) :128.780 MB/s; Sequential Write (T= 1) :129.831 MB/s; Random Read 4KiB (Q= 1,T= 1) : 0.441 MB/s [ 107.7 IOPS]; Random Write 4KiB (Q= 1,T= 1) : 1.281 MB/s [ 312.7 IOPS].

Jie gerokai kuklesni, bet ir pats „ST2000LM003 HN-M201RAD“ gal dešimtkart pigesnis, be to, tik standartinio nešiojamiems kompiuteriams 5200 RPM greičio. Vis dėlto jo turėtų visiškai pakakti saugoti ne taip intensyviai naudojamiems duomenims. Geriausia, kad pritrūkus vietos gali nereikėti atsisakyti nei vieno, nei kito – „Predator 17“ motininėje plokštėje yra dar viena B tipo ir 22110 standarto „NVM Express“ sąsajos jungtis SSD.

Papildomos vietos darbinei atminčiai nėra, nes užimtos visos keturios vietos, bet jos čia net 64 GB – 4 plokštės po 16 GB „Hynix“ DDR4 2133MHz atminties. Esu tikras, kad greičiau pasens centrinis procesorius ir vaizdo plokštė negu reikės ją praplėsti.

„Predator 17“ centrinis procesorius kol kas laikosi puikiai. Paremtas šeštosios kartos 14 nm „Skylake“ architektūra, keturių branduolių „Intel Core i7-6700HQ“, veikiantis 2,6–3,5 GHz taktiniu dažniu, buvo pristatytas 2015 m. rugsėjį. Jis tebėra montuojamas į didžiąją dalį nešiojamų žaidimų kompiuterių, nes žaidimų reikalavimai centriniams procesoriams kyla gerokai lėčiau negu vaizdo plokštėms.

Vien ko vertas faktas, jog daugelis galingų stalinių kompiuterių savininkų dar iš šiol nemato prasmės atsinaujinti savo 2011-ųjų 32 nm „Sandy Bridge“ architektūros „Intel Core i5-2500K“, nors, turbūt, jau seniai pamiršo tų laikų vidutinės klasės „Nvidia GeForce 560 Ti“ ir „Radeon HD 6870“ vaizdo plokštes. Į „Intel Core i7-6700HQ“ integruota „Intel HD Graphics 530“ joms neprilygsta nė iš tolo, bet žemiausiais nustatymais savarankiškai gali atkurti tokius žaidimus kaip „Battlefield 1“, „Overwatch“, „Metal Gear Solid V“. Tiesa, čia ji tik tam, kad pavaduotų „GeForce GTX 980M“.

Galingiausios 2014-ųjų nešiojamiems kompiuteriams skirtos vaizdo plokštės vis dar nesinori vadinti vidutiniška ar silpna, bet tokia jau yra „GeForce GTX 980M“ kalbant apie naujausių žaidimų atkūrimą „Ultra HD“ raiška. Prilygdama „GeForce GTX 1050 Ti“, ji gerokai atsilieka nuo „GeForce GTX 1060“ ir „GeForce GTX 1070“.

Geriausia, ko galima tikėtis, – žemos/vidutinės kokybės grafikos be jokio vaizdo glotninimo ar vertikaliosios sinchronizacijos. Tiesą sakant, jau net atsirado žaidimų, pavyzdžiui, „Quantum Break“, metančių jai iššūkį net „Full HD“ raiška.

Žaidimai

„Forza Motorsport 6: Apex“*: 4K „Ultra“ (be MSAA, V-Sync) – 20-30 FPS;  4K „High“ (be MSAA, V-Sync) – 20-35 FPS;  4K „Medium“ (be MSAA, V-Sync) – 25-35 FPS;  4K „Low“ (be MSAA, V-Sync) – 30-65 FPS;  1080p „Ultra“ (MSAA 8x, be V-Sync) – 65-95 FPS.

„Forza Horizon 3“*: 4K „Ultra“ (be MSAA, V-Sync) – 25-30 FPS;  4K „High“ (be MSAA, V-Sync) – 30-35 FPS;  4K „Medium“ (be MSAA, V-Sync) – 35-40 FPS;  4K „Low“ (be MSAA, V-Sync) – 35-40 FPS;  1080p (MSAA 8x, be V-Sync) – 40-50 FPS.

„Crysis“: 4K „Very high“ (be AA, V-Sync) – 17 FPS; 4K „High“ (be AA, V-Sync) – 36 FPS; 4K „Medium“ (be AA, V-Sync) – 81 FPS; 1080p „Very high“ (AA 8x, be V-Sync) – 49 FPS.

„Quantum Break“: 4K „Ultra“ (be AA, V-Sync) – 8 FPS; 4K „Medium“ (be AA, V-Sync) – 14 FPS; 4K „Low“ (be AA, V-Sync) – 17 FPS; 1080p „Ultra“ (be AA, V-Sync) – 28 FPS;  1080p „Medium“ (be AA, V-Sync) – 41 FPS;  1080p „Low“ (be AA, V-Sync) – 49 FPS.

„Rise of the Tomb Raider“: 4K „Very high“ (be AA, V-Sync) – 20,39 FPS; 4K „High“ (be AA, V-Sync) – 24,91 FPS; 4K „Medium“ (be AA, V-Sync) – 26,33 FPS;  4K „Low“ (be AA, V-Sync) – 32,67 FPS;  4K „Lowest“ (be AA, V-Sync) –39,76 FPS;  1080p „Very high“ (SSAA 4x, be V-Sync) – 30 FPS; 1080p „Very high“ (FXAA, be V-Sync) – 60 FPS.

„NBA 2K17“: 4K „Ultra“/ „High“ (be AA, V-Sync) – 38 FPS;  4K „Medium“ (be AA, V-Sync) – 48 FPS;  4K „Low“ (be AA, V-Sync) – 46 FPS (???);  1080p „Ultra“/ „High“ (AA 8x, be V-Sync) – 50 FPS; 1080p „Medium “ (AA 8x, be V-Sync) – 70 FPS.

„Pro Evolution Soccer 17“: 2048×1152 „High“ – 60 FPS;  1080p „High“ – 60 FPS.

„The Witcher 3: Wild Hunt“: 4K (G „Low“/ PP „Low“, be V-Sync) – 31 FPS;  1080p (G „Ultra“/PP „High“, be AA, V-Sync“) – 40 FPS; 1080p (G „High“/ PP „High“, be V-Sync) – 49 FPS;  1080p (G „Medium“/ PP „Medium“, be V-Sync) – 70 FPS; 1080p (G „High“/ PP „Medium“) – 52 FPS.

*Apytikriai duomenys.

Sintetiniai testai

„PassMark 9“: 3989,8

„3DMark“: „First Strike Ultra“ – 2275; „First Strike“ – 8218; „Sky Diver“ – 19 198; „Cloud Gate“ – 16 204.

„PC Mark 8“: „Home“ – 3140.

Nėra prasmės primokėti už didesnės raiškos monitorių, jeigu papildomi pikseliai bus išnaudojami tik filmams, pritaikytiems žiūrėti dideliame televizoriaus, o ne kukliame nešiojamo kompiuterio ekrane. Lieka tik žaidimai, kuriems sutverti tokie žaidimų kompiuteriai kaip šis „Acer Predator 17“. „Ultra HD“ raiška juos atvaizduoti gali tik naujausi trečiosios kartos „Acer Predator“ nešiojami kompiuteriai su „GeForce GTX 1060“ ir „GeForce GTX 1070“ vaizdo plokštėmis.

Nors su kai kuriais iš jų šia raiška neblogai susitvarko ir „GeForce GTX 980M“, o didesnė SSD, HDD ir RAM talpa gali pasirodyti kaip tinkama kompensacija už mažesnį našumą žaidimuose, tai labiau „Full HD“ raiškos vaizdo plokštė, ir geriausia ją poruoti su tokios pat raiškos ekraną turinčia konfigūracija. Toks pirmosios ar antrosios kartos „Predator 17“ atsieis pigiau negu trečiosios, bet vis dėlto ne tiek, kad įsigyti jį būtų protingiau.