Ką tik prekyboje pasirodė pirmieji trys Ryzen 7 serijos centriniai procesoriai, paremti naujos kartos Zen mikroarchitektūra. Visi tikėjosi, jog AMD grįžta į kovą su Intel. O turbūt iš antraštės jau supratote, kad jiems tai nelabai pavyko.

AMD pradėjo nuo 3,6-4 Ghz greičiu dirbančio Ryzen 7 1800X, 3,4-3,8 Ghz Ryzen 7 1700X ir 3-3,7 Ghz Ryzen 7 1700. Visi trys turi 8 realių ir 16 virtualių branduolių, turi po 16 MB trečiojo lygio atminties ir visi yra laisvai spartinami.

AMD skelbė Ryzen 7 1800X (499 $) tiesiogiai konkuruos su Intel Core i7-6900K (1050 $), Ryzen 7 1700X (399 $) – Intel Core i7-6800K (439 $), o Ryzen 7 1700 (329 $) – Intel Core i7-7700K (349 $).

Ir kas gavosi? Procesorius iš tiesų varžosi su šiais Intel gaminiais sintetiniuose testuose, jis puikiai dirba su vaizdo apdorojimo programomis, sudėtingais matematiniais skaičiavimais ir duomenų apdorojimu. Tai yra nišinės sritys, jų profesionalams Zen architektūros procesoriai bus puikus pasirinkimas. Bet AMD nelaimei svarbiausia tai, jog žaidimuose Ryzen gauna į vienus vartus nuo bet kurio Core i7.

AMD turi konkretų paaiškinimą šiai situacijai – žaidimai dar nėra optimizuoti naujiesiems Ryzen procesoriams. Pasak kompanijos kūrėjai šiuo metu turėtų užsiimti savo kūrinių optimizacija ir greitesniu veikimu naujuosiuose procesoriuose.

Tačiau privalome konstatuoti du dalykus:

1. Sintetiniai vieno branduolio testai nėra geri, o tai reiškia, kad pavienių branduolių galia yra žema. Tai ir lemia lėtesnį žaidimų veikimą nei Intel procesoriuose.
2. CPU optimizavimas žaidimo veikimo spartą, skirtingai nei vaizdo plokštės, gali padidinti palyginti nežymiai.

Kartojasi tai, kas nutiko su Intel Pentium 4 ir AMD Bulldozer. 3,2 GHz Pentium 4 galios klausimu prilygo 2,0 GHz AMD procesoriui. Tai reiškė AMD architektūros pranašumą. Lygiai tokį patį pranašumą turėjo Intel procesoriai prieš daug branduolių ir gigahercų turintį Bulldozer. Kaip matome procesorių rinkoje laimi tas, CPU, kurio architektūra yra efektyviausia.

O pabaigai žiupsnelis pozityvo, kad viskas nebūtų taip niūru. AMD prisivijo Intel ir dabar skirtumas tarp šių gamintojų procesorių mažiausias nuo 2009-ųjų. Tad keičiantis kainoms ir atnaujinant procesorius galime pamatyti labai įdomių variantų.

Kitas pozityvus dalykas – pigesnieji procesoriai. Jeigu AMD sugebės pasiūlyti gerą kainą už 6 ir 4 branduolių procesorius, jie taps tikrai rimtais konkurentais Core i3 ir Core i5 modeliams. Tad viltis, kad kažką pavyks išspausti, dar lieka gyva.

Tomshardware, ARSTechnica, Games.lt